wentylacja - nawiewniki - montaż nawiewników Strona główna | Kontakt
wentylacja, nawiewniki, montaż nawiewników
wentylacja, nawiewniki, montaż
o naskontaktrealizacjekliencipraca
wentylacja,nawiewniki,montaż

wentylacja - nawiewniki - montaż
e-mail: info@frankfresh.pl
44-100 Gliwice
ul. Chorzowska 58


 Czym jest wentylacja?

Wentylacja


Wentylacja odgrywa podstawową rolę w kształtowaniu warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach. Z powietrzem zewnętrznym dostarczany jest tlen niezbędny w procesach oddychania oraz spalania paliw w domowych urządzeniach grzewczych i kuchennych. Z powietrzem wywiewanym usuwane są zanieczyszczenia występujące w postaci gazów, par, pyłów i mikroorganizmów.

Przez wiele lat przyzwyczajono się, że dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń na potrzeby wentylacji następował tylko przez nieszczelności stolarki okiennej i był uzależniony od zmiennych warunków pogodowych. W wielu mieszkaniach, w okresach występowania niskiej temperatury powietrza zewnętrznego lub silnych wiatrów, intensywność wentylacji znacznie przekraczała ”wartości normatywne”, czego konsekwencją było niedogrzewanie mieszkań i nieuniknione przeciągi. W budynkach zasilanych w energię z nieregulowanych sieci ciepłowniczych istniała także grupa mieszkań przegrzewanych, w których nadmierny wzrost temperatury w pomieszczeniach zmuszał użytkowników do otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń przez dłuższy czas niż wynikałoby to z potrzeb wentylacyjnych.

Ze względu na nową politykę energetyczną stawiającą sobie za cel walkę z marnotrawstwem oraz w związku z ”postępem” technologicznym, na przełomie lat 80 i 90 w budownictwie polskim zaczęto stosować profile okienne z PVC z wbudowanymi uszczelkami. Także producenci stolarki drewnianej zmienili konstrukcję okien zespolonych wprowadzając uszczelki. Spowodowało to powtórzenie sytuacji znanej z krajów zachodnioeuropejskich, gdy w latach 70-tych, wprowadzenie szczelnych, energooszczędnych okien stało się przyczyną drastycznego ograniczenia intensywności wentylacji i w konsekwencji spowodowało wzrost wilgotności powietrza oraz rozwój grzybów pleśniowych w pomieszczeniach mieszkalnych.

Wzrost wilgotności powietrza, wykraplanie się pary wodnej na chłodnych powierzchniach (najczęściej na nadprożach okiennych, ale także na oknach połaciowych) oraz rozwój pleśni nie są jedynymi konsekwencjami błędnie interpretowanych założeń oszczędzania energii. Zbyt niska intensywność wentylacji nie zapewnia zwykle także wymaganych warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach mieszkalnych. Z praktyki krajów zachodnioeuropejskich, a w chwili obecnej już także i Polski wynika, że wśród mieszkańców budynków ze szczelnymi oknami częściej występują symptomy złego samopoczucia objawiające się ogólnym zmęczeniem i apatią, bólami głowy, podrażnieniami skóry, gardła, oczu i błon śluzowych nosa. Symptomy te określone są jako ”syndrom chorych budynków”.

źródło: aereco

 

Wentylacja higrosterowana

Wentylacja higrosterowana to proces wymiany powietrza w zależności od poziomu wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu.


Doprowadzenie powietrza do pomieszczenia

Do pomieszczeń, w których egzystujemy, powietrze może być doprowadzane w naturalny sposób poprzez nieszczelności okien i drzwi oraz dzięki naturalnemu „oddychaniu” ścian. W dzisiejszych czasach często jednak przebywamy w nowoczesnych budynkach, gdzie zamontowane są szczelne okna, a ściany dodatkowo izolowane. Budynki takie poprzez swą szczelność, nie pozwalają na dostarczenie w naturalny sposób wymaganej ilości powietrza. Efektem niewystarczającej ilości świeżego powietrza wpływającego ciągle do pomieszczenia jest: wzrost wilgotności powietrza, wykraplanie się pary wodnej na oknach i chłodnych powierzchniach, rozwój pleśni i grzyba, nawiew zwrotny powietrza przez kratki wywiewne w kuchni i łazience, pęcznienie drewnianych mebli i podłóg itd. W celu prawidłowego doprowadzenia powietrza do pomieszczenia można skorzystać z rozszczelnienia okna tzw. mikrowentylacja lub zastosować okienne lub ścienne nawiewniki powietrza. Najskuteczniejszym i najbardziej komfortowym sposobem jest zastosowanie nawiewników.

Jeśli uważasz, że w Twoim mieszkaniu występuje niedobór świeżego dostarczonego z zewnątrz powietrza, zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z naszym doradcą

 

Usuwanie powietrza z pomieszczeń - kanały wentylacyjne

Zanieczyszczone powietrze jest usuwane z mieszkania za pomocą kanałów wentylacyjnych, które powinny się znaleźć osobno w kuchni, łazience, toalecie i np. w garderobie (pomieszczenie ślepe, bez okna). Sprawnie działające kanały wentylacyjne są bezwzględnym warunkiem prawidłowej wentylacji.

 

Mikrouchył – mikrowentylacja

Mikrouchył zwany również mikrowentylacją jest funkcją okna zapewniającą stały dopływ powietrza do pomieszczenia. Jest to stały lecz zbyt mało przewidywalny dopływ powietrza, gdyż w zależności od stopnia przechyłu klamki skrzydło okna może zostać rozszczelnione mnie lub bardziej. W okresie zimowym odczuwalne  jest nawiewanie zimnego powietrze do pomieszczenia. Dodatkowo ilość powietrza, która dostaje się do pokoju poprzez mikrowentylację jest zwykle niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniego doprowadzenia świeżego powietrza, a tym samym nie może być traktowana jako rozwiązanie problemów wentylacyjnych lokali użytkowych.

 

Strona główna  | Kontakt  | Oferta  | Produkty  | Czym jest wentylacja?  | Zagrożenia  | Cenne linki  | Ciekawostki  | Artykuły  | Cennik  | O nas  | Praca
Copyright Frank Fresh 2006 l Projekt i realizacja: yakamedia | Oprogramowanie: Cube System™ CMS
cheap jordanscheap jordanscheap jordanssac longchamp pas cher