logo

Nawiewniki

Okienne i ścienne - dobór i montaż

Dalej

Nawiewniki


Okienne i ścienne - dobór i montaż

Nawiewniki – urządzenia montowane w oknie lub w ścianie, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczeń, w których zastosowana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, wywiewna lub hybrydowa. Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać świeże powietrze w sposób ciągły, w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Istotny jest odpowiedni dobór ilości oraz rodzaju zamontowanych nawiewników.

Charakterystyka oferty:

  • Nawiewniki okienne i ścienne
  • Dobór oraz montaż nawiewników

Charakterystyka oferty

Nawiewniki okienne

Składają się z nawiewnika montowanego po wewnętrznej stronie skrzydła okna oraz okapu chroniącego przed deszczem i owadami, montowanego w ramie okna. Nawieniki montowane są w oknach PCV i drewnianych w górnej częsci okna w pozycji poziomej, dzięki czemu powietrze z zewnątrz nie jest kierowane bezpośrednio na użytkownika i tym samym unika się przeciągu.

Nawiewniki ścienne

Składają się z nawiewnika montowanego w ścianie wewnątrz pomieszczenia, rury z wytłumieniem oraz okapu ściennego.

Dbałość o szczegóły

Montaż nawiewników

Montując nawiewnik w pierwszej kolejności umieszczamy po jednym w każdym pokoju. Jeżeli uzyskana liczba nawiewników jest niewystrczająca dodatkowe można zamontować w kuchni lub dodatkowy nawiewnik w największym pokoju.

Nie montujemy nawiewników w łazience. Powietrze przepływa z pomieszczeń wyposażonych w nawiewniki do pomieszczeń z kratkami wyciągowymi.

Zgodność ze standardami

Dobór nawiewników

Urządzenia nawiewne powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie, która wskazuje wymagania, jakie musi spełniać każdy nawiewnik, m.in. strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik: od 20 do 50 m3/h dla wentylacji grawitacyjnej oraz od 15 do 30 m3/h dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Zgodnie z przepisami nawiewniki stale doprowadzają świeże powietrze, nawet w pozycji zamkniętej objętość strumienia powietrza przepływającego przez nawiewnik powinna wynosić od 20 do 30% wydajności urządzenia.

(Fot. AERECO WENTYLACJA Sp. z o.o.)

Zaufali nam


Z dumą prezentujemy wybranych klientów

Partnerzy technologiczni


Korzystamy z najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań na rynku

Czy wiesz że


Frank Freshowe ciekawostki

author

Człowiek średnio 90% swego życia spędza w budynkach dlatego sprawna wentylacja jest podstawą dobrego samopoczucia.

author

W ciągu godziny wydychamy od 5 do 20 gram pary wodnej.

author

Człowiek w ciągu godziny zużywa do oddychania około 20m3 powietrza.

author

Dawniej w domach o nieszczelnych oknach i pojedynczych szybach powietrze wymieniane było w pomieszczeniach nawet do siedmiu razy w ciągu godziny. Dzisiaj w docieplonych budynkach o szczelnych oknach, nie mamy czym oddychać, gdyż powietrze w pokojach wymienia się rzadziej niż raz na godzinę!

author

Mikrouchył (mikrowentylacja) to funkcja okna zapewniająca dopływ powietrza do pomieszczenia. Jest to stały lecz zbyt mało przewidywalny dopływ powietrza, gdyż w zależności od stopnia przechyłu klamki skrzydło okna może zostać rozszczelnione mniej lub bardziej. Ilość powietrza, która dostaje się do pokoju poprzez mikrowentylację jest niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniej ilości świeżego powietrza, a tym samym nie może być traktowana jako rozwiązanie problemów wentylacyjnych.

author

Ze względu na nową politykę energetyczną na przełomie lat 80. i 90. w budownictwie zaczęto stosować szczelne profile okienne oraz systemy dociepleń budynków. Przy braku odpowiedniej wentylacji doprowadziło to do drastycznego ograniczenia intensywności wentylacji i w konsekwencji spowodowało obniżenie warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach. Symptomy te określone są jako "syndrom chorych budynków".

author

W przypadku mieszkań i domów wentylacja kształtuje warunki sanitarno-higieniczne w pomieszczeniach. Z powietrzem zewnętrznym dostarczany jest tlen niezbędny w procesach oddychania i spalania paliw w domowych urządzeniach grzewczych i kuchennych. Z powietrzem wywiewanym usuwane są zanieczyszczenia występujące w postaci gazów, pary, pyłów i mikroorganizmów.