logo

Wentylacja

Doprowadzenie powietrza, jego przepływ i usuwanie

Dalej

Wentylacja


Doprowadzenie powietrza, jego przepływ i usuwanie

Wentylacja kształtuje warunki sanitarno-higieniczne w pomieszczeniach. Z powietrzem zewnętrznym dostarczany jest tlen niezbędny w procesach oddychania i spalania paliw w domowych urządzeniach grzewczych i kuchennych.

Z powietrzem wywiewanym usuwane są zanieczyszczenia występujące w postaci gazów, pary, pyłów i mikroorganizmów.

Ze względu na nową politykę energetyczną na przełomie lat 80. i 90. w budownictwie zaczęto stosować szczelne profile okienne oraz systemy dociepleń budynków. Przy braku odpowiedniej wentylacji doprowadziło to do drastycznego ograniczenia intensywności wentylacji i w konsekwencji spowodowało obniżenie warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach. Symptomy te określone są jako „syndrom chorych budynków”.

Charakterystyka oferty

ŚWIEŻE POWIETRZE

NAWIEWNIKI

Urządzenia montowane w oknie lub w ścianie, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczeń, w których zastosowana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, wywiewna lub hybrydowa.

Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać świeże powietrze w sposób ciągły, w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Istotny jest odpowiedni dobór ilości oraz rodzaju zamontowanych nawiewników.

WENTYLACJA WYWIEWNA

WENTYLACJA WYCIĄGOWA

Zorganizowana wymiana powietrza w budynku, polegająca na dostarczeniu świeżego powietrza do pomieszczeń przez nawiewniki oraz usunięciu zużytego przez kratki wywiewne. Dobrze działająca wentylacja zapobiega skraplaniu pary wodnej na oknach, zatruciom tlenkiem węgla, powstawaniu pleśni i grzybów oraz występowaniu ciągu wstecznego.

WENTYLACJA Z ODZYSKIEM

REKUPERACJA

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperator usuwa zużyte powietrze pobrane z wnętrza budynku, wymienia je na świeże powietrze pobrane z zewnątrz, odzyskując zgromadzone ciepło. Rekuperacja zatem nie tylko wymienia powietrze na świeże, ale również je ogrzewa, oczyszczając jednocześnie z pyłków i zanieczyszczeń.

PRZEGLĄDY

SERWISY WENTYLACJI

Aby wentylacja działała poprawnie i spełniała swoje funkcje, niezbędne jest jej regularne serwisowanie, czyszczenie i wymiana filtrów (co najmniej raz w roku). Gwarantuje to użytkownikom odpowiednią jakość powietrza oraz wydłuża żywotność instalacji.

DORADZTWO i przeglądy

PROJEKTOWANIE

Skutecznie działająca wentylacja wymaga starannego projektu bilansującego strumienie powietrza, rozplanowania z uwzględnieniem specyfiki danego budynku.

Zaufali nam


Z dumą prezentujemy wybranych klientów

Partnerzy technologiczni


Korzystamy z najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań na rynku

Czy wiesz że


Frank Freshowe ciekawostki

author

Człowiek średnio 90% swego życia spędza w budynkach dlatego sprawna wentylacja jest podstawą dobrego samopoczucia.

author

W ciągu godziny wydychamy od 5 do 20 gram pary wodnej.

author

Człowiek w ciągu godziny zużywa do oddychania około 20m3 powietrza.

author

Dawniej w domach o nieszczelnych oknach i pojedynczych szybach powietrze wymieniane było w pomieszczeniach nawet do siedmiu razy w ciągu godziny. Dzisiaj w docieplonych budynkach o szczelnych oknach, nie mamy czym oddychać, gdyż powietrze w pokojach wymienia się rzadziej niż raz na godzinę!

author

Mikrouchył (mikrowentylacja) to funkcja okna zapewniająca dopływ powietrza do pomieszczenia. Jest to stały lecz zbyt mało przewidywalny dopływ powietrza, gdyż w zależności od stopnia przechyłu klamki skrzydło okna może zostać rozszczelnione mniej lub bardziej. Ilość powietrza, która dostaje się do pokoju poprzez mikrowentylację jest niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniej ilości świeżego powietrza, a tym samym nie może być traktowana jako rozwiązanie problemów wentylacyjnych.

author

Ze względu na nową politykę energetyczną na przełomie lat 80. i 90. w budownictwie zaczęto stosować szczelne profile okienne oraz systemy dociepleń budynków. Przy braku odpowiedniej wentylacji doprowadziło to do drastycznego ograniczenia intensywności wentylacji i w konsekwencji spowodowało obniżenie warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach. Symptomy te określone są jako "syndrom chorych budynków".

author

W przypadku mieszkań i domów wentylacja kształtuje warunki sanitarno-higieniczne w pomieszczeniach. Z powietrzem zewnętrznym dostarczany jest tlen niezbędny w procesach oddychania i spalania paliw w domowych urządzeniach grzewczych i kuchennych. Z powietrzem wywiewanym usuwane są zanieczyszczenia występujące w postaci gazów, pary, pyłów i mikroorganizmów.